top of page

מיכל קירש

נטורופתית,  הרבליסטית  קלינית  ומנחת  קבוצות 

                   

20 שנות ניסיון מקצועי

Na.Dip, Cl.H, MIHA, RH.AHG

למקצוע הנטורופתיה הגעתי בחיפוש אחר לימודי גישה טיפולית שבראש ובראשונה תעזור לי לטפל בעצמי. קשה לי לומר שהיה לי פשוט. הנטיה של תחום הנטורופתיה לקשר מחלות לאורח חיים, מתח ומשברים, נראתה לי מיידית מדי - אפילו שטחית. הספקנות הזו הובילה אותי לחפש הקשרים שמניחים את הדעת, ברמה המדעית וברמה הקלינית, בין מצוקה נפשית או רגשית ואורח חיים, לבין מצבי חולי. החיפוש אחר התשובות הללו מטבעו מעלה עוד שאלות ביחס למהות הנפש, התודעה האנושית והקיום הפיזי, ומוביל למסע מקצועי ואישי של חיים שלמים.

כשהתחלתי לטפל מצאתי שהמטופלות והמטופלים שלי, שבים ומראים לי כיצד טראומות, משברים ומצוקות נפשיות, כמו גם הרגלי חיים שונים, נמצאים אי שם בהיסטוריה של המצוקה הפיזית. מי שסובל ממחלות ומצבים כרוניים גם יודע לומר, שמצבים אלו מעוררים תסכולים ומצוקות רבות אשר פוגעים אנושות באיכות החיים.

אי אפשר להתעלם מאורחות החיים שלנו, ומהשפעתם על מצבנו הבריאותי. אורח החיים שלנו, על אף שלעיתים קרובות ברור לנו שהוא מזיק לנו מאוד, הוא נושא רגיש ודורש כוחות רבים כדי לשנותו. אני יכולה לדבר שעות על עד כמה קשה לי להפסיק לעשן. 

פעמים רבות מגיעים אלי מטופלים שמחפשים את "צמח הפלא" שירפא אותם מסבלם, או שיעזור להם ליצור תפנית בחייהם. שימוש בצמחי מרפא הוא כלי רב עוצמה שאני נוהגת להשתמש בו לעיתים קרובות. לצד הצמחים התומכים בתהליך, כדי למצוא את המזור שאנחנו מחפשים, חשובה לא פחות התמודדות רגשית ומנטלית עם משברים ותסכולים, וכן שינוי הרגלי חשיבה והרגלי חיים מאפשרים לנו להתחבר לכוחות פנימיים שמחזקים אותנו, ומאפשרים להתמודד בצורה טובה יותר עם מחלות, עם משקל ודימויי גוף ומצוקות נוספות.

אני סבורה שאין דרך אחת נכונה לחיות. ניסיוני הקליני מלמד אותי שטיפול התואם את הצרכים ונסיבות החיים של המטופלים שלי, טיפול בהתאמה אישית, יכול לשפר את איכות החיים באופן משמעותי, לעיתים קרובות יותר מפרוטוקול נוקשה המורה מה נכון לאכול במצבים שונים או איזו פעילות גופנית יש לבצע.

טיפול רגיש ויסודי אשר לוקח בחשבון את כל אלו, מאפשר למצוא את הדרך והכוחות ליצור לעצמנו חיים טובים יותר.

***

הוראה תמיד היתה חלק גדול בעבודה שלי. אני מוצאת בהעברת הידע לדורות הבאים אחריות עצומה, ומעורבות כבדת משקל בהשפעה על עתיד התחום בישראל ובעולם. כאנשי מקצוע בתחום רגיש כשלנו, דרושה ערבות הדדית בין קולגות, והעברת הידע היא חלק מהותי מערבות זו.

אני אוהבת ללמד. באופן אישי, אני מרגישה שהתלמידים שלי במובנים רבים הם הילדים שלי. יש לי פינה חמה ואוהבת לכל קבוצות התלמידים שפגשתי בשני העשורים האחרונים, גם אם לפרקים הם חווים זאת כאהבה קשה ותובענית. במובנים רבים, שנות ההוראה הרבות שלימדתי, הן הירושה שאשאיר אחרי.

רבים מתלמידי הם כבר מטפלים מנוסים ומצויינים, מורים בעצמם ואף מנהלי בתי ספר ומגמות מקצועיות במכללות השונות. חלקם עובדים איתי בברושים, וזו שותפות מענגת ומרוממת נפש, שעבורי יש בה חברות מקצועית עמוקה. אני מוצאת כבוד ועונג במעורבות שהיתה לי בחייהם, ומקווה שתרמתי להם את מה שאני שואפת לו בליבי.

השכלה
לימודי נטורופתיה Nat.dip ב"מכללת מדיסין" אותם סיימתי בשנת 2002.
התמחות ברפואת צמחים לתואר הרבליסט קליני Cl.H, במכללת  Wild Rose college of natural healing אשר בקנדה, דרך "ראן צמחים" שבישראל.
לימודי הנחיית קבוצות במכללת "סמינר הקיבוצים".

קורס בנושא קנאביס רפואי במסגרת ״הטכניון״, ללימודי טכנולוגיות וסקירת מגמות רפואיות של הצמח.
 


ניסיון מקצועי

מהבעלים של המותג HOPE HERBS
ניהול מגמת רפואת צמחים ב"קמפוס ברושים".
יו"ר איגוד ההרבליסטים הקלינים של ״עיל"ם״ לשעבר.
ייעוץ לחברות בבניית מוצרי תוספי תזונה לקהל הרחב ולאוכלוסיות פרטניות, כדוגאמת To Live
הוראת תזונה, צמחי מרפא ונטורופתיה במכללות שונות, ביניהן:  "מכללת מדיסין" "מירב" "קמפוס ברושים" "המכללה לרפואה הוליסטית כרכור".
ניהול מגמת תזונה ב"מכללה לרפואה הוליסטית כרכור".
עריכה מקצועית של המגזין "קול הצמחים", הבטאון המקצועי של עמותת עיל"ם ומקצוע רפואת הצמחים בישראל, גליונות מספר 16, 17.
עבודה במעבדה לצמחי מרפא והנחיית קורסים מקצועיים למטפלים בנושא צמחי מרפא בחברת "ראן צמחים".
עריכת הספר "רפואת צמחים אינטגרטיבית" (טקסט לסטודנט) בהוצאת "ראן צמחים".


וכמובן, טיפול לאורך כל שנות עבודתי בתחום. במהלך השנים פגשתי מאות מטופלים הסובלים מבעיות שונות ומגוונות.
 


חברות באיגודים מקצועיים
עיל"ם ואיגוד ההרבליסטים הקלינים הישראלי MIHA
American Herbalist Giuld RH. AHG

bottom of page