כל הזכויות על החומרים באתר שמורים למיכל קירש ©
טיפול במחלות חורף: מה עושים כשהחום עולה?

סיטואציה שמלחיצה כל הורה היא זו שבה ילדו מעלה את הכספית במד החום אל מעבר לקו ה- 37.5 מעלות. למרות שאנחנו מורגלים להגיב בבהלה לנוכח חום גבוה, וזה בהחלט יכול להיות מפחיד ואף מסוכן, האמת היא שזהו רק סימפטום. סימפטום לכך שמשהו עמוק יותר מתרחש.

כאשר פולש אל הגוף שלנו גורם עוין כדוגמת חיידק, מערכת החיסון נרתמת לחיסולו על מנת למנוע שגשוג שלו בגופנו. כדי שמערכת החיסון תעבוד במיטבה, היא זקוקה לחום גוף של 39 עד 39.5 מעלות, זאת לשם הבשלה תקינה של תאי דם לבנים, שיפור תנועתם ופעילותם ועוד. בניגוד לכל חוות דעת של הורה הדואג לשלום ילדיו, למעשה עלייה של חום היא תגובה בריאה המעידה על רמת חיוניות גבוהה של הגוף. מה שמטריד אף יותר מחום גבוה, הוא דווקא חוסר יכולת של הגוף להעלות את החום בזמן שחבורה של סטרפטוקוקוסים עושה חגיגה על השקדים בגרון.

אקמול שמדכא את עלייתו של החום, למעשה מדכא את המנגנון הטבעי וההכרחי של הגוף הנלחם על הישרדותו. לא רק שאנחנו לא עוזרים לעצמנו עם אקמול, אלא להפך, אנחנו "יורים לעצמנו ברגל". במקרה כזה סביר שהחום אכן ירד, אבל "המחלה" תשתרש בגוף עד שתביא למצב בו באמת נזדקק לתרופות רדיקליות יותר כמו אנטיביוטיקה.

ניתן למתן את החום, אך כדאי לפחות לא להורידו מתחת ל-37.5 מעלות, אלא לתת לגוף לבצע את התהליך בעצמו. במידה שהחום עולה על 39.5 מעלות, יש מקום להתערבות אינטנסיבית לשם הורדתו. ישנה סכנה אמיתית בחום שעובר את רף ה-40 מעלות ורצוי להתייחס לכך ברצינות. אחת הבעיות בחום גבוה שכזה, היא פרכוסי חום. כדאי לדעת שפרכוסי חום נובעים לעיתים קרובות מהתייבשות ומחסור בנוזלים. מכיוון שחום מביא להזעה, איבוד הנוזלים מואץ, וכדאי לשים לכך לב.

שאלה נוספת שכדאי לנו לשאול את עצמנו, היא מהו מצבו הכללי של הילד, לבד מעליית חומו. ישנם ילדים שבחום של 38 מעלות מתפקדים היטב ונראים בסדר גמור, ולעומתם ילדים שכבר ב-37.5 מעלות נראים מותשים, עם עיניים אדומות ותחושה כללית רעה. ילד ויטאלי יכול להמשיך את מסלול ההחלמה עם מיעוט עזרים חיצוניים, והדבר יחזק את יכולות ההסתגלות שלו. ילד מותש, כדאי שיעזר בעזרים נוספים.

ומה בנוגע לאנטיביוטיקה?
גם אנטיביוטיקה היא צרה לא קטנה
גם אנטיביוטיקה היא צרה לא קטנה. ראשית, כדאי לדעת שאנטיביוטיקה מטפלת בחיידקים ולא בווירוסים. לכן, מי שניסה פעם לטפל עם אנטיביוטיקה בשפעת, שנוצרת על רקע נוכחותו של וירוס, סביר שהביא על עצמו יותר נזק מאשר תועלת.

במקביל לחיסולם של החיידקים העוינים על ידי אנטיביוטיקה, השימוש בתרופה מביא לפגיעה בריריות הגוף, בעיקר במערכת העיכול, זאת בשל הרג קבוצת חיידקים ידידותיים בשם לקטובצילוס אצידופילוס וביפידוס בקטריה (אצל ילדים מתחת לגיל 3 נמצאים חיידקי ביפידוס אינפנטוס). אלה שוכנים דרך קבע במעי שלנו, ונוכחותם מונעת התפתחות קולוניות של חיידקים פחות ידידותיים כדוגמת E coli וגורמים פטרייתיים שונים כדוגמת הקנדידה אלביקנס המפורסמת. במקביל הם תורמים לייצור ויטמינים שונים, מפרקים חומרים מסרטנים שמגיעים אלינו מן המזון ועוד.

אפשר לומר שבינינו לבין החיידקים הללו מתקיימים יחסים סימביוטיים, כך שמותם בעקבות נטילת אנטיביוטיקה עלול ליצור בעיות לא קטנות. תינוקות וילדים רבים פיתחו את הנזלת האלרגית הראשונה שלהם אחרי נטילת אנטיביוטיקה, ובקרב נשים - מי לא מכירה את הסיטואציה בה מספר שבועות לאחר נטילת אנטיביוטיקה בגלל דלקת בגרון מופיעה לה פטרת וגנילית או דלקת בדרכי השתן? לכן, מומלץ לשמור על שימוש באנטיביוטיקה רק כמוצא אחרון, ובהמלצת רופא בלבד.

אז מה עושים?
לפני הכל, אין צורך להבהל

לפני הכל, אין סיבה להבהל. במקרים של עליית חום, דלקת גרון ומחלות חורף, כדאי למלא אחר ההמלצות הבאות:

• אם לא רעבים, לא חייבים לאכול. ילדים צעירים שמסרבים לאכול כשהם חולים עם חום גבוה ומאכילים אותם בכל זאת, ירגישו פחות טוב. תנו לגוף לבטא את צרכיו, הוא בכל זאת יודע מה הוא צריך. אם יום אחד הילד לא יאכל, לא יקרה אסון.

• כאשר מופיע תאבון, רצוי לאכול מזונות מבושלים וכתומים (גזר, דלורית, בטטה, דלעת) ושורשים לבנים שונים (שורש סלרי, לפת, פטרוזיליה), ורצוי באופנים הקלים לעיכול. מרק העוף היהודי ישמח להשתלב כאן, עדיף ללא העוף עצמו שמקשה על העיכול. אנו מעוניינים להשאיר את משאבי האנרגיה שלנו למערכת החיסון ולא לפעילות עיכולית מורכבת מדי.

• יש להפסיק את צריכתם של מוצרי מתיקה וסוכר. ממחקרים עולה כי סוכר מוריד את יעילות פעולתה של מערכת החיסון ב- 50 אחוז.

• כדאי לשתות הרבה, רצוי שתייה חמה שכוללת חליטות של סמבוק שחור במהלך כל תקופת המחלה, או חליטות של זנגוויל וקינמון בתחילת המחלה ואם החום הוא נמוך יחסית. אלה יתרמו להורדת החום בדרך שתומכת במערכת החיסון ולא מדכאת אותה, מאחר שלצמחים אלו ישנה, בין היתר, השפעה מייזעת המצננת את חום הגוף באופן טבעי. באותה נשימה כדאי להזכיר שהזעה היא הדרך הבטוחה והיעילה להורדת החום, ובמקביל היא גם עוזרת לגוף להיפטר מכל אותה פסולת שנוכחות הפולשים מייצרת בגוף (כדוגמת נזלת).

• שיטת הגרביים הלחים גם היא שיטה מצוינת להורדת חום. לוקחים גרבי צמר ומטבילים אותם במי קרח, סוחטים אותם היטב וגורבים, ומעליהם מוסיפים עוד זוג גרבי צמר יבשים. נכנסים למיטה ומתכסים היטב. אחרי מספר שעות החום יירד.

אפשר לשלב מטלית קרה על המצח, שעוזרת לצנן את הראש. רצוי להרטיב אותה אחת לכמה דקות מחדש, שכן היא מתחממת.

• כדאי מאוד לשלב צמחי מרפא כמו אכינצאה, סמבוק, טימין ורבים אחרים, שעוזרים לנו למתן חום, להפתר מליחה ולחזק את הפעילות החיסונית. כדאי לציין בהקשר הזה שכשם שהולכים לרופא המשפחה על מנת לקבל אנטיביוטיקה, כך כדאי לפנות לנטורופת או למומחה ברפואת צמחים כדי לקבל טיפול אלטרנטיבי מתאים ושלם, המתייחס לסימפטומים המופיעים בצורה מלאה.

למי שכבר צריך אנטיביוטיקה, מומלץ לקחת במקביל תוסף מזון של חיידקי מעיים ידידותיים, בצורת מוצרים המכונים פרוביוטיקה. ילדים עד גיל שלוש זקוקים לזן אחר של חיידקים בשם Bifidus infantus. את כל אלו ניתן למצוא בבתי טבע ובבתי מרקחת.

לסיכום, כדאי לציין שכל ההמלצות הנ"ל אינן באות במקום המלצה אישית, שכן לא כל הממלצות מתאימות באופן גורף לכולם.

אז 39 מעלות חום זה סימן תקין במצבים מסויימים, ולא כל החיידקים הם רעים. מפתיע? בניגוד למיתוסים שגדלנו עליהם, חשוב לזכור שגוף שמעלה את החום הוא גוף מגיב, וגוף מגיב הוא גוף מסתגל וחזק.
054-4737097