כל הזכויות על החומרים באתר שמורים למיכל קירש ©
צמחי מרפא וטיפול באי סדירות וסתית
   
מנקודת המבט של רפואת הצמחים המודרנית (Phytotherapy) אי סדירות של המחזור החודשי והפרעות מחזור שונות הנן סימפטום הנובע משיבוש האיזון והמחזוריות של ההורמונים השונים אשר לוקחים חלק בויסות תפקודי מערכת הרבייה הנקבית. הפרת איזון זו עשויה לנבוע מגורמים שונים, ביניהם אלמנטים תזונתיים, אלמנטים רגשיים, כאלו הקשורים לפעילות פיסית וכן תרופות שונות. בין הגורמים השכיחים נמצא היסטוריה של שימוש בגלולות למניעת היריון, משקל עודף, פעילות פיסית מופרזת (ריקוד, פעילות אתלטית וכדומה), הפרעות אכילה, תזונה לא מאוזנת, וכמובן, איך לא, מתח ועקה. כל אחד מגורמים אלו, בדרכו, עשוי להפר את האיזון ההורמונלי ולגרום לאי סדירות של המחזור החודשי ואף להעדר וסת (Amenorrhoea).

כמובן, ש"המציאות הקלינית", הנה מורכבת מעט יותר ובדרך כלל מעורבות מספר השפעות המביאות למצב.
שוב, מנקודת המבט של רפואת הצמחים המודרנית, מטרת הטיפול בבעיה האמורה, הנה להביא לידי איזון את הסטטוס ההורמונלי, ובאופן זה להשיב את המחזור לסדירות.

הפרעות מחזור שונות יכולות להתבטא בתסמונת הקדם וסתית (P.M.S), בכאבי וסת ובמגרנות המקושרות הורמונלית, בצבירת נוזלים, בוסתות כבדות ועוד ועוד. במקרים אלו אנו נקראים לתת תשובה טיפולית קונקרטית בהתאם למצב.

הצמחים שבחרנו לעסוק בהם, הם מהנחקרים ביותר בנושא הפרעות המחזור השונות ובכללן אי סדירות של הוסת, כאבי וסת ואל וסת. על אף שנמצא כי פעילותו של כל אחד מהם היא "אסטרוגנית" יותר, או "פרוגסטרונית" יותר, להבדיל מהורמונים סינטטים, עבודתם של הצמחים מתמקדת באיזון ורגולציה של המערכת ולא בהחלפתם של אחד מהורמונים אלו בגוף. לדוגמה, מרכיב אסטרוגני צמחי יהיה בעל אפקט מאזן גם בעודף וגם בחוסר של פעילות אסטרוגנית ביולוגית, שכן למרכיב האסטרוגן הצמחי פעילות ביולוגית בהיקף של 0.002% בהשוואה לזו של ההורמון הביולוגי. וכך, המרכיב הצמחי ימתן את פעילותו של ההורמון הביולוגי כאשר נמצא רמות אסטרוגן גבוהות מדיי (שכן גם ההורמון הביולוגי וגם הצמחי מתחרים על אותם אתרי קליטה בגוף), ובחוסר של אסטרוגן ביולוגי המרכיב הצמחי ישלים את החסר בצורה מעודנת.

כעת ניגש אל הצמחים. הראשון שבחרנו להזכיר הוא הקוהוש השחור – Cimicifuga racemosa. שורשו של צמח זה שימש את הילידים האינדיאניים של צפון אמריקה במשך מאות שנים לטיפול בבעיות שונות הקשורות למחזור ההורמונלי הנקבי. בספר: The complete german comission E, הוכר שורש הקוהוש השחור כאפקטיבי ביותר לטיפול בהפרעות הקשורות למחזור החודשי (P.M.S), כאבי מחזור והפרעות גיל המעבר (Menopause) דוגמת גלי חום, דיכאון, ירידה בייצר המיני והפרעות פיזיות ורגשיות שונות. מחקרים פארמקולוגים עדיין תוהים כיצד הצמח עובד, ומשערים כי הוא בעל השפעה על הציר האסטרוגני באופן עקיף. בנוסף, נמצא כי לחומר השפעה מרגיעה על מערכת העצבים וכן השפעה נוגדת עווית על שרירים חלקים, איכויות ההופכות את הצמח למשכך כאבים וליעיל בשימוש במקרים של כאבים בזמן הוסת.

הצמח השני שנזכיר הנו שיח אברהם – Vitex agnus castus. הפרי של עץ שיחי זה שימש במשך אלפי שנים את תושבי אזור הים התיכון והוא גדל גם בישראל. מחקרים רבים נעשו בשנים האחרונות על פעילותו הפארמקולוגית וניסויים קליניים הוכיחו את יעילותו בטיפול בתסמונת טרום וסתית (PMS), כאבי מחזור, אי סדירות וסתית והפרעות גיל המעבר. שני מחקרים אשר נערכו בגרמניה וכללו למעלה מ 3000 נשים בגילאים שונים, הראו שיפור משמעותי בסימפטומים של PMS בקרב 90% מהמשתתפות במחקר כבר לאחר חודש אחד, עם שיפור נוסף לאחר תקופה של שלושה חודשים. החוקר הגרמני ד"ר Weiss היה הראשון לדווח בספרו “Herbal medicine" כי מחקרים הראו שתמצית המופקת מפרי ה Vitex, גורמת להגברת הפרשתו של הורמון הביוץ L.H. מבלוטת יותרת המוח, ובאופן זה מווסתת בין רמות האסטרוגן והפרוגסטרון בגוף ותורמת להגברת הפריון ולטיפול באל-וסת.

הצמח האחרון בו בחרנו לעסוק הנו האנג'ליקה הסינית – Angelica sinensis. זהו אחד מהצמחים הפופולאריים ברפואה הסינית המסורתית והשורש שלו נתפס כמתאים ביותר לטיפול בבעיות רפואיות שונות המיוחסות לנשים. מרפאים סינים מסורתיים לאורך השנים, התייחסו לצמח האנג'ליקה כבונה, מזין ומחזק את הדם, מאזן את המערכת ההורמונלית וספציפי לטיפול בכאבי מחזור, מחזור שאינו סדיר, העדר וסת, עצירות, אנמיה, צבירת נוזלים והפרעות נוספות הקשורות לאיזון ההורמונלי.

להבדיל משימוש בהורמונים סינטטים, השימוש בצמחים אלו ואחרים המשפיעים על המחזור החודשי, מאפשרים למחזור הביולוגי להתאזן ולגוף לתפקד באופן תקין, ללא הסכנות התמונות בשימוש בגלולות (בהן קרישיות יתר וסכנה לשבץ, פגיעה בפריון בשימוש לאורך זמן, עלייה ברמות הכולסטרול בדם ומחלות לב, וכן הגברת הסיכון לחלות בסרטנים הורמונלים בהם סרטן שד ושחלות).

מן הראוי לציין, כי הצמחים המוזכרים הנם בטוחים ביותר לשימוש, ללא השפעות רעילות או תופעות לוואי, כמובן במינון הנכון, וכי ניתן ליטול אותם לפרקי זמן ארוכים. שילוב של צמחים אלו, בריכוזים ומינונים רפואיים מתאימים, הראה יעילות רבה בטיפול בהעדר וסת ובהפרעות אחרות המזוהות עם המחזור החודשי. אנו ממליצים לפנות לטיפול מקצועי מסודר בנושא על מנת לקבל את ההמלצות המתאימות לך ביותר.

054-4737097