כל הזכויות על החומרים באתר שמורים למיכל קירש ©
טיפול נטורופתי באבני מרה

אבני מרה הן למעשה מיצי מרה שהתגבשו לכדי צורה המזכירה אבן. הן ירוקות, כצבע המרה, ובעלות גדלים שונים, החל מגודל של חצץ וכלה בגודל של גולות גדולות... הן רכות ובעלות מרקם שומני. ניתן לנסות לטפל בהן ללא התערבות כירורגית, בתהליך שאינו פולשני. הוא אינו נעים במיוחד, אך אני סבורה ששווה לנסותו.

הכבד, כיס המרה ומיצי המרה
כדי להבין מעט במה מדובר, כדאי ללכת קצת אחורה ולהבין מהם הכבד (liver), כיס המרה (Gallblader) ומיצי המרה. תפקידו של הכבד – הבלוטה הגדולה ביותר בגוף, הוא בין השאר לסנן את הדם בגופנו. הוא מסנן פסולת שהנה תוצר של חילוף החומרים שלנו, ופסולת אשר מתקבלת מהתזונה, מתרופות ומחומרים נוספים הנכנסים לגופנו. הפסולת הזו כוללת בין היתר בילירובין (תוצר פירוק כדוריות דם אדומות), שומן, כולסטרול ושיירי הורמונים סטרואידים (כמו למשל הורמוני המין שלנו) ומלחים שונים. להם הכבד שלנו מוסיף לציטין (חומר מתחלב, המאפשר מסיסות של שומן במים) ומים, מערבב את הכל והופך את התערובת למיצי מרה.

לאחר הייצור, הכבד מעביר את מיצי המרה דרך רשת של צינורות מרה לאכסון בכיס המרה, כיסון קטן וירוק המצוי בחלקו האחורי. אחת מנפלאות הגוף שלנו, היא העובדה שאותה פסולת מעורבת לאחר מכן בתהליך העיכול, בעיקר בפירוק שומנים ובהשריית מתן צואה (מיצי המרה הם חומר משלשל). בגוף שלנו, שום דבר לא מבוזבז. כאשר מגיע מזון שומני אל התרסריון (החלק העליון של המעי הדק), נוצר גירוי אשר מכווץ את כיס המרה וגורם לו לשפוך את תכולתו אל צינור העיכול. וכך, אנחנו גם נפטרים מאותה פסולת (שמשתלבת בסופו של דבר עם הצואה) וגם תורמים לתהליך פירוק וספיגת השומן.

אבחון, טיפול רפואי וגורמי סיכון
כאשר אדם מפתח אבני מרה המפריעות להפרשת מרה תקינה, יש להניח שהוא יסבול מקושי בפירוק שומנים, קושי שיכול להתבטא בעייפות אחרי האוכל, במיוחד לאחר צריכת מזון שומני, ועד לאי נוחות ביטנית ואף כאבים אם התפתחה חסימה או דלקת בדרכי המרה. את אבני המרה מזהים בבדיקת אולטרה סאונד, שלאחריה בד"כ ייקבע תור לניתוח בהתאם למידת החומרה של המצב.

מדוע מתפתחות אבני מרה, אתם בוודאי שואלים. בספרי רפואה גורמי הסיכון מכונים בקצרה FFFF: Femail, fertile, forty, fat. כלומר מדובר בעיקר בנשים בסביבות גיל הארבעים, עדיין בתקופת הפריון אשר לרוב יסבלו ממשקל עודף. עם זאת, ראיתי גם בחורות צעירות אשר סובלות מהתופעה, פעמים רבות הן נוטלות גלולות למניעת הריון, וגם גברים צעירים במשקל תקין.

אז מה בעצם קורה שם? למעשה מדובר בשינוי אופיין של מיצי המרה, הכולל ריכוז גבוה של שומנים ומיעוט של נוזלים (מרה ליטוגנית). כפי שצוין בתחילת המאמר, מיצי המרה הם אלו אשר מפנים עודפי שומן, בכללם שיירי הורמונים סטירואידים, כמו הורמוני המין שלנו. נטילת גלולות למניעת הריון לדוגמה מגבירה את ייצור הפסולת הזו, כיוון שמדובר בהורמונים סטירואידים, מה גם שגלולות מעלות את רמות הכולסטרול בדם...

אבל למעשה מדובר בתופעה שיכולה להתרחש גם על רקע צריכה מוגברת של מזון שומני, במיוחד מזון מהחי, צריכה מועטה מדי של סיבים תזונתיים ועודף משקל. סיבים, אשר מקורם בירקות, פירות, קטניות ודגנים מלאים, מפחיתים את מידת ספיגת השומן לגופנו. אם לסכם, מדובר בנטייה לייצור אבנים ממיצי מרה, על רקע של תזונה לא מאוזנת והרגלי חיים קלוקלים.

הטיפול הטבעי
ראשית ישנו צורך בשינוי דיאטטי ושינוי באורח החיים הכולל ירידה במשקל, ושימוש בתוספים ובצמחי מרפא, שמטרתם להפחית את הדלקת בדרכי המרה ולעודד ייצור תקין ומאוזן של מיצי מרה. הבסיס לתזונה המומלצת הוא צמחוני עם שינוי בהרכב ובכמות השומן בתזונה.

הצמחים בהם נשתמש לצורך הטיפול, יהיו מרים בטעמם (כמו העולש שבתמונה), ומוגדרים כצמחים כולרטים וכולגוגים, כלומר צמחים המעודדים ייצור והפרשה של מיצי מרה. הסיבה לכך, היא כי החומר הממיס בצורה הטובה ביותר אבני מרה, הם מיצי מרה תקינים, והפעילות הטובה ביותר למניעת שקיעת מיצי מרה והפיכתן לאבנים, היא תנועה תקינה של מיצי מרה – להבדיל מעמדון.

השלב השני של הטיפול הוא ניקוי של כיס המרה מהאבנים. הוא מגיע לאחר תקופה של מספר שבועות בה מתבצע השינוי הדיאטטי והשימוש בצמחים הרלוונטים. הניקוי מתבצע באמצעות שתיית שמנים ומלח אנגלי, צום קצר וחוקן. באמצעים אלו נוצרת מניפולציה אשר מביאה להרחבת דרכי המרה והפרשת תכולת הכיס – כולל האבנים כמובן - החוצה, ובסופה משלשלים אבנים קטנות וירוקות.

לעיתים יש לבצע את התהליך המדובר מספר פעמים, והטיפול יכול להתפרס על תקופה של שנה הכוללת הקפדה על התזונה ושימוש בצמחי מרפא.

054-4737097